- Podrobnosti
-
Zveřejněno: 2. 10. 2015 0:00
Protože sekretariát ČSSI funguje pro styk s členskou základnou ve zkrácených hodinách, prosíme všechny, aby si termíny návštěv dohodly vždy telefonicky.Telefonní číslo mobil: 732 614 187, sekretariát ČSSI 545214801, nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Číst dál...
- Podrobnosti
-
Zveřejněno: 31. 5. 2009 16:38
Když se dnes oslavuje tak významné jubileum technického vzdělávání a výchovy stavebního obdborníka je bezesporu zajímavé zahledět se na jeho vývoj. V prvních fázích se připravoval stavební inženýr na provádění a navrhování staveb všeho druhu na vysoké škole stavebního inženýrství. V roce 1909 byl při této škole založen obor kulturního inženýrství, v němž se vzdělávali stavební inženýři v oblasti vodohospodářských staveb. Teprve v roce 1920 se začalo inženýrské stavitelství dělit na dva směry a to směr konstruktivně-dopravního inženýrství a obor vodohospodářský. Přitom první dva ročníky tohoto inženýrsko-stavitelského studia byly úplně společné, zejména předměty teoretické a některé odborné předměty např. betonové stavitelství, zakládání staveb, silniční stavitelství, ale také geodezie a zejména pozemní stavitelství, toto v rozsahu 6 semestrů museli absolvovat všichni posluchači. Pozemní stavitelství předpokládalo a domnívám se správně, že stavební inženýr musí v prvé řadě ovládat stavby obytné, občanské a průmyslové. Tyto stavby zabírají největší část celého stavebnictví a jsou také součástí některých staveb specializovaných jako jsou přehrady, železnic - nádraží, čistírny odpadních hmot apod. Na obou oborech se kromě zaměřeného oboru přednášely i základy oboru druhého a to i v podstatné míře. Takto připraveni odcházeli stavební inženýři do praxe, a byli schopni navrhovat a realizovat všechny druhy staveb. Takto uspořádané studium zůstalo až do roku 1950. Teprve později v padesátých letech se začalo studium dělit na více oborů a začali se zavádět i tzv. specializace. Toto se uskutečnilo zejména podle sovětského vzoru.
Tak vznikali inženýři pro silnice, železnice, pozemní stavitelství, velkou vodu (přehrady a úpravy toků) , malou vodu (kanalizace a vodovody) a ČOV.Tento stav byl pochopitelně nepřijatelný. V inženýrském stavitelství se mnohé změnilo a stále mění. Domívám se, že Český svaz stavebních inženýrů ve kterém jsou organizováni většinou zkušení stavební odborníci by měli přispět svými připomínkami k formě studia inženýrského stavitelství a tvorbě učebních plánů. Se všemi oblastmi stavební činnosti souvisí zejména spolehlivost a kvalita staveb, která je velmi důležitým ekonomickým ukazatelem. V minulé době v honbě za úspornými konstrukcemi se navrhovaly některé objekty zejména obytné a občanské na úkor jiných velmi důležitých hledisek, napřiklad energetických. Šetření materiálem se obrátilo proti životnosti, trvanlivosti a spolehlivosti.
Forma studia stavebního inženýrství byla a je předmětem mnoha úvah a názorů, zda mají být první tři ročníky společné, které mají formovat obecně stavebního inženýra a teprve v posledních dvou ročnících některé specializované předměty pro vrcholové odborníky.